Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Starostwo Powiatowe w Kutnie - Muzea Powiatu Kutnowskiego

Informacje

Podziękowania za bohaterskie czyny

Daniel Kowalik, Starosta Kutnowski razem z Komendantem Powiatowym Policji w Kutnie insp. Dariuszem Walichnowskim i przedstawicielami gmin podziękował osobom, które dokonały obywatelskich ujęć w ostatnim czasie na terenie powiatu kutnowskiego.

Otwarcie pracowni biologicznej w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica Nr 1 w Kutnie

W czwartek 8 września odbyło się uroczyste otwarcie pracowni biologicznej w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica Nr 1 w Kutnie. W wydarzeniu uczestniczył Daniel Kowalik - Starosta Kutnowski.

Ważna inwestycja w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym

Modernizacja warta ponad 7 milionów złotych odmieni funkcjonowanie szpitala.

Starostowie podpisali deklarację powołania RPU

Rzecznik Praw Ucznia miałby się pojawić w każdej szkole powiatowej.

Muzea Powiatu Kutnowskiego

Ofertę kulturową uzupełniają MUZEA, w których gromadzone są bogate zbiory sztuki.

Muzeum w Oporowie umiejscowione jest w wnętrzach późnogotyckiego Zamku w OporowieGruntowne prace konserwatorskie wykonane w latach 1962-1965 usunęły część przebudowy z XIX w., przywróciły pierwotną sylwetkę dachów i ganek komunikacyjny domu mieszkalnego. Spod tynków odsłonięto gotyckie portale i okna oraz drewniane, polichromowane stropy. Zamek od 1949 r. mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok, od XVI do pocz. XX. – obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego. Pochodzą one z przekazów, darów i zakupów. Nieliczne tylko eksponaty związane są z historią zamku. Należą do nich portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., lustra z żardinierami z pocz. XIX w., pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX w. oraz naczynia fajansowe angielskie z Shelton XIX w.

Muzeum-Zamek w Oporowie

Bardzo ciekawe zbiory posiada Muzeum im. Jerzego Dunin - Borkowskiego w Krośniewicach. Muzeum mieści się w zabytkowym zajeździe ze stajnią i wozownią z początku XIX w. Zajazd jest jednym z pierwszych murowanych budynków w Krośniewicach. Muzeum powstało dzięki osobie Jerzego Dunina, który przekazał swoje zbiory na rzecz muzeum. Interesującą kolekcje można oglądać na wystawie stałej, która mieści się na parterze w dawnej stajni oraz w prywatnych salonach na piętrze dawnego zajazdu i podzielona jest na ekspozycje:

"Gabinet kolekcjonera"

"Sala gen. Władysława Sikorskiego"

"Salonik"

"Kolekcjonerskie pasje Jerzego Dunin-Borkowskiego

Oprócz stałej ekspozycji muzeum prezentuje dodatkowo każdego roku wystawy czasowe o różnorodnej tematyce.

Muzeum w Krośniewicach

Sztukę regionu, historię miasta od czasów najdawniejszych do współczesności oraz środowisko Kutna i jego okolic przedstawia Muzeum Regionalne w Kutnie. Muzeum Regionalne w Kutnie powstało w 1981 roku jako placówka wielodziałowa. Swym obszarem badawczym obejmuje Kutno i region kutnowski (w granicach powiatu kutnowskiego), dokumentując przeszłość i teraźniejszość. Wystawa stała nosi tytuł " Miasto w czasie i przestrzeni" i wiedzie odwiedzającego przez takie dziedziny jak: archeologia, historia, sztuka, etnografia, przyroda i wojskowość.
Dział archeologiczny gromadzi obiekty w oparciu o badania prowadzone na terenie Kutna i powiatu oraz o materiały z nadzorów.
Dział historyczny dokumentuje przeszłość miasta.
Dział sztuki posiada w swoich zbiorach zabytki rzemiosła artystycznego,
Dział etnograficzny realizuje program wizerunku społeczności Ziemi Kutnowskiej,
Dział przyrodniczy zajmuje się badaniami środowiska przyrodniczego oraz gromadzeniem eksponatów dokumentujących poszczególne jego elementy.

Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie prezentuje pamiątki związane z największą bitwą kampanii wrześniowej - Bitwą nad Bzura, która rozegrała się we wrześniu 1939 roku w okolicach Kutna. W historiografii znana też jako Bitwa pod Kutnem. Muzeum powstało w 1969 roku w hołdzie bohaterom walk, żołnierzom armii "Poznań" i "Pomorze". Zobaczyć tu można mi.in. broń, mundury, unikalne zdjęcia. Ciekawostką jest " Mur Pamięci" poświęcony żołnierzom połączonych armii i ich dowódcy gen. Tadeuszowi Kutrzebie . Muzeum mieści się w Parku Wiosny Ludów w rotundzie z połowy XIX wieku. Jest to mauzoleum założycieli Kutna małżonków Mniewskich. Muzeum jest filią Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Muzeum Regionalne w Kutnie

Ciekawym zabytkiem kultury przemysłowej jest Krośniewicka Kolej Dojazdowa, jedna z pierwszych kolei wąskotorowych w Polsce. Kolejka prowadzi przez wiele ciekawych miejsc - tory biegną przez gminę Dąbrowice i Nowe Ostrowy. Krośniewicka Kolej Dojazdowa jest elementem wąskotorowej sieci kolejowej ciągnącej się przez obszar 3 województw (i 20 gmin): łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Cała trasa liczy 162 km długości. Gminy regionu kutnowskiego połączone są systemem torów kolejki wąskotorowej, który na co dzień nie jest użytkowany. Eksploatacją zabytkowego taboru zajmuje się Krośniewicka Kolej Dojazdowa.  Obecnie kompleks nie jest udostępniony do zwiedzania. 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-16 14:51przez:
Opublikowano:2021-03-16 00:00przez: Tomasz Dębowski
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Kutnie
Odwiedziny:8327

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo