Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Starostwo Powiatowe w Kutnie - Kościoły Powiatu Kutnowskiego

Informacje

Podziękowania za bohaterskie czyny

Daniel Kowalik, Starosta Kutnowski razem z Komendantem Powiatowym Policji w Kutnie insp. Dariuszem Walichnowskim i przedstawicielami gmin podziękował osobom, które dokonały obywatelskich ujęć w ostatnim czasie na terenie powiatu kutnowskiego.

Otwarcie pracowni biologicznej w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica Nr 1 w Kutnie

W czwartek 8 września odbyło się uroczyste otwarcie pracowni biologicznej w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica Nr 1 w Kutnie. W wydarzeniu uczestniczył Daniel Kowalik - Starosta Kutnowski.

Ważna inwestycja w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym

Modernizacja warta ponad 7 milionów złotych odmieni funkcjonowanie szpitala.

Starostowie podpisali deklarację powołania RPU

Rzecznik Praw Ucznia miałby się pojawić w każdej szkole powiatowej.

Kościoły Powiatu Kutnowskiego

Obszar powiatu kutnowskiego posiada również WIELE ZABYTKÓW SAKRALNYCH. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze:

Kościół św. Wawrzyńca z XIX w. Kutnie. Kościół zaprojektowany przez Konstantego Wojciechowskiego, w stylu neogotyckim. Składa się z trzech naw i posiada bogaty wystrój wnętrza, szczególnie ołtarz główny, droga krzyżowa i witraże.

Neogotycki kościół ewangelicko- augsburski w Kutnie. Pobudowano go w roku 1881 na miejscu dawnego drewnianego kościółka.

Gotycko-renesansowy kościół w Głogowcu wzniesiony w 1434 r. częściowo odbudowany w roku 1914 po zniszczeniach potopu szwedzkiego. Wewnątrz kościoła znajduje się najcenniejszy zabytek powiatu kutnowskiego - renesansowy nagrobek Jana Głogowskiego (1565 r.). Obok kościoła znajduję się  ciekawa Droga Krzyżowa Umęczonego Narodu Polskiego - Zobacz  Stacje drogi krzyżowej są poświęcone nie tylko wydarzeniom religijnym, ale także pokazują bolesne wydarzenia z historii narodu polskiego, jak rozbiory Polski czy wojny. Droga krzyżowa powstała w latach 80-tych i jest jedną z nielicznych tego typu dróg krzyżowych w naszym kraju.  Kościół wraz z innymi obiektami stanowi Sanktuarium Maryjne  Matki Bożej.

Barokowy kościół w Grochowie p.w. św. Tomasza Apostoła, drewniany kościółek pochodzący z 1681 r. (gmina Nowe Ostrowy).

Barokowy kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Imielnie, drewniany kościółek wzniesiony 1685 r. (gmina Nowe Ostrowy).

Kościół p.w. św.Wojciech BM, wzniesiony w II połowie XIX w, utrzymany w stylu neogotyckim. Przebudowany i otynkowany w roku 1945 . Wewnątrz znajdziemy rzeźby Ludwika Jabłońskiego z 1874 roku. (gmina Dąbrowice).

Gotycki kościół w Orłowie, wybudowany w latach 1430- 1453 a następnie przebudowany w XIX w. Ciekawy element stanowi baszta z otworami strzelniczymi (gmina Bedlno).

Drewniany kościół w Pleckiej Dąbrowie pochodzi z 1778 roku. We wnętrzach można znaleźć gotycki rzeźby z końca XIV wieku, przy kościele zaś stoi wieczna drewniana dzwonnica z XVIII wieku (gmina Bedlno).

Kościół w Łaniętach pochodzi z 1643 roku, w jego wnętrzach znajdują się ciekawe polichromie z 1910 roku malowane przez L. Zdziarskiego oraz epitafium A. Gliszczyńskiego.

Drewniany kościół w Łękach Kościelnych p.w. św. Marii Magdaleny wzniesiono wroku 1775. We wnetrzach znajdziemy m.in. XVIII wieczne ołtarze, późnobarokowe organy, cenne płótna i barokowa chrzcielnicę (gmina Krzyżanów)

Murowany kościół w Mnichu z 1862 roku. We wnętrzach kościoła znajduje się renesansowy nagrobek z I połowy XVI w. Stefana Kucieńskiego (gmina Oporów).

Zespół kościoła p.w. św. Piotra i Pawła w Żychlinie . Murowany kościół pochodzi z 1782 r., rozbudowany w 1838. Zespół posiada murowaną dzwonnicę z I połowy XIX i murowaną plebanię.

Modrzewiowy kościół św. Floriana w miejscowości Nowe . Zbudowany w 1755 r. z późnobarokowym wystrojem (gmina Krośniewice).

Ponadto w Żychlinie znajduje się Synagoga- dawna Bożnica Żydowska z 1888 roku.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-16 14:48przez:
Opublikowano:2021-03-16 00:00przez: Tomasz Dębowski
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Kutnie
Odwiedziny:9136

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo